BARTIN ATIKSU ARITMA TESİSİ DENEME İŞLETMESİNE ALINDI!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB Yatırımları Daire Başkanlığı'nca ihalesi gerçekleştirilen Bartın Evsel Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon Hattı İnşaatı, İnkumu Ön Arıtma Ve Derin Deniz Deşarjı İnşaatı işi firmamızda kalmıştır. Proje ile ilgili 30 Eylül 2014 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Tesisinin yapımını gerçekleştiren Gezer Firması yetkilileri ve mühendisleriyle tesiste incelemelerde bulunan Akın, "1 ay sonra tesise 8 terfi merkezinden atık su alınmaya başlayacak ve günde bin ton kanalizasyonun aktığı Bartın Irmağı 1 yıl sonra tamamen atık sudan temizlenmiş olacak" dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Dallıca´da yüzde 85 Avrupa Birliği hibesi, yüzde 9 Bartın Belediyesi Bütçesi ve yüzde 6´sı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesiyle yapımı tamamlanarak deneme işletmesine alınan Bartın Atık Su Arıtma Tesisi´nde dün incelemelerde bulundu. Başkan Akın, çalışmalar hakkında bilgiler verirken projenin oluşum aşamalarını da anlattı. Bartın Atıksu Arıtma Tesisi´nde basın mensupları ile birlikte inceleme gezisi yapan Başkan Akın, yapım süresi 2 yıl olmasına rağmen 1 yılda tamamlanan arıtma tesisimizde deneme çalışması başlatıldığına vurgu yaparak "Bartın Irmağı´na artık atık su akmayacak" dedi.

Makine Mühendisi Gezer: "Çok çalıştık"

Gezer Firmasının Makine Mühendislerinden Ersin Gezer yaptığı bilgilendirmede "30 Eylül 2014´te işleme konuldu. 4 Eylül 2015´te ise projenin başlangıç toplantısı gerçekleştirildi. Bu seviyelere getirebilmek için çok çalıştık. Bizim için bu tesis gurur verici bir tablo. 2 gün öncede atık suyu siteme aldık. Atık su hattımız devrede. Çamur hattımızda elektrik hattımız devreye girince çalışıyor hale gelecek" dedi. Proje ekibi, projenin genel amacıyla ilgili de bilgiler veren Gezer, şu açıklamalarda bulundu: "Proje ekibimiz Makine Mühendisi Cihan Turan, İnşaat Mühendisi Kadir Alkan, Çevre Mühendisi Selçuk Ekenel, Teknik İnşaat ve Altyapı Sorumlusu Sinan Baştaş ve benden oluşuyor. Müşavir firmada ise Makine Mühendisi Klaus Peinemann projeden sorumlu kişi. Projenin genel amacı Avrupa Birliği çevre koruma direktifleri ile uyumu sağlamak ve hızlandırarak yüksek bir mertebeye ulaştırıp Türkiye´nin Avrupa Birliği´ne üyelik sürecine katkıda bulunmak. Bartın Atık Su Artıma Tesisi projesi ile Türk mevzuatı ve Avrupa Birliği müktesebatına uygun olarak Bartın Belediyesi için bir atık su yönetim sisteminin kurulması, bölgedeki çevre kirliliğinin kademeli olarak azaltılması hedeflenmekte.